Connect with us

Haberler

Sosyal Medya Bağımlılıklarının Evliliklere Etkisi

Avatar

Published

on

Sanal hayatta yaşamak yerine, evlilikte evli gibi yaşamak isteyenlere bu yazım…

Sosyal medya ilk bakışta bizi etkileyip merak uyandırsa da, daha sonrasında evli çiftler için kocaman bir hayal kırıklığı yaratıyor. Nasıl mı? Birlikte inceleyelim…

iletişimimiz açısından ilk zamanlarda gayet verimli görünüyor sosyal medya. Birçok işimizi bu kanalla çözüyoruz, belki orada rahatlamaya çalışıyoruz, birçok habere sosyal medya aracılığı ile ulaşıyoruz. Saymakla bitmeyecek kolaylıkları var şüphesiz. Ancak sosyal medyada gezinme süremizi abartılı bir şekilde kullanmaya başladığımızda işte o zaman durum değişiyor. Özellikle evli çiftler arasında kriz çıkıyor.

Nasıl sevdiğimiz bir dizi izlediğimizde bizi birkaç saatliğine esir alıyorsa işte sosyal medya da geçirdiğimiz süre de gün geçtikçe uzuyor. Eşlerden biri eve gelir gelmez eline telefonu alarak sosyal mecralarda dolaşıyorsa, tuvalete girerken, yemek yerken ya da televizyon izlerken yanından hiç ayırmıyorsa, her 5 dakikada bir telefonu eline alıyorsa üzülerek belirtmek gerekir ki bu kişi artık bağımlı olmuştur. İşin zor tarafı ise kişi bu durumu bir türlü kabullenmek istemez. Hemen suçu karşı tarafta bulur. “ Sana öyle geliyor, “abartıyorsun”, “kafamı soğutuyorum” gibi cümlelerle durumu kabullenmemek için cebelleşir. Halbuki dışarıdan gözlemlediğinizde kişinin bağımlı olup olmadığını rahatça anlayabilirsiniz. Bu durum ise evlilikte artık çekilmez bir hal alır ve kişi önemsenmediğini düşünür. İletişim kopuklukları artık sinyalini vermeye başlar.

Diyelim ki akşam eşiniz geldi sofra hazır, tam bir şey anlatacaksınız elinde telefon sen anlat ben dinliyorum dedi. Ya da bir şey göstereceksiniz kafasını telefondan kaldırmıyor bir türlü. Bu durum sürekli tekrarlandığında artık eşlerin birbirleriyle konuşma süreleri kısalır ve sık sık tartışmalar yaşanır. Aslında hemen şu soruyu sormak lazım. Ben birine bir şey anlatırken karşı taraf beni dinlemediğinde ne hissederim? O halde size yapılmasını istemediğiniz şeyleri lütfen sizde yapmayın. Daha da kötüsü çocuklarımız anne babalarıyla bir şey konuşmak ister ama bağımlı diye nitelendirdiğimiz kişiler, kişinin suratına bile bakmadan dinliyormuş gibi görünür. İşte o zaman çocuklar artık anne babalarına bir şey anlatmak istemez.

Gün geçtikçe bizi esir alan sosyal medyada başkalarının hayatını merak edip, başka insanları beğenmek yerine bu süreyi aile üyeleri ile sağlıklı bir şekilde geçirmek ya da sosyal medya dışında bir şeyler yapmak, evliliğe ve kendinize verdiğiniz değeri de ortaya çıkarır.

Üzülerek söylüyorum ki evde eşlerine dikkat etmeyen, ilgilenmeyenler başkalarının eşlerini ya da herhangi bir şeyi saatlerce sosyal medyadan takip ediyor, maalesef sosyal medyanın esiri oluyor. Günde kaç kişiyi beğeniyor, kaç gereksiz mecralarda dolaşıyor. Gerçek hayatta var olan bir hayattansa sahte olan yaşamı tercih ediyor.Daha da acısı insanlar artık sosyal medyada farklı, özel yaşantısında farklı bir kişilik çiziyor. Çünkü herkes mutlu sosyal medyada, herkes güzel, herkes yakışıklı, herkes bakımlı…Sonrasında ise kıyaslamalar başlıyor ve yerini karşılıklı suçlamalara bırakıyor. Telefon elinizden düşmediğinde de karşı tarafı hem evhama hem kıskançlığa sürüklüyor. İhanete uğrama düşüncesi çiftler arasındaki doğru iletişimi yok ediyor.

O yüzden bir şeyi ölçüsünde bırakmak en güzeli.

Kişi o anda bu denli bağımlı olduğunun farkında değil ama en azından eşiniz bu konudaki rahatsızlığını defalarca dile getirmişse lütfen oturup bir düşünün derim. Zaman çok kıymetli ama zamanı gereksiz şeylerle kullanırsak o kıymetli zaman bizi sevdiklerimizden ayırabilir.

Sevgili eşler; elbette kendimize ait kişisel bir alanımız olacak. Elbette kafamızı dinlemek istediğimiz anlar olacak. Ama bu bağımlılık sizin kendi alanınızı da mahvediyor.

Şu anda bu yazımı okuyan Değerli okuyucular lütfen bu yazdıklarımı bir düşünün. Çünkü gerçekten evlilikte böyle bir durum varsa karşı taraf artık ne sohbet etmek istiyor ne de bir paylaşımda bulunmak istiyor sizinle. Değer yargıları gün geçtikçe bitiyor ve artık eşler yerine insanlar başkalarıyla sohbet etmeye başlıyor. Ve unutmayın siz karşınızdaki insana değer vermezseniz karşı taraftan da o değeri göremezsiniz. Saygı ve ilgi bekliyorsak önce kendimiz bu davranışı sergilemeliyiz.

Keşke biri sizi o anda kameraya alsa ve daha sonra kendinizi izleme fırsatı bulabilseniz. Kafasını telefondan kaldırmayan bir kişi etrafında olup bitenlerin farkında değil. Kendini öyle kaptırmış ki o anda gözü hiç bir şey görmüyor. En azından ara sıra telefonu bırakıp etrafa bir bakın derim. Genelde alışveriş merkezlerinde çok sık rastladığım bir tablo şimdi örneğini vereceğim olay. Çocukları oyun parkına bırakıyoruz, çocuk da haliyle anne babasının onu izlemesini istiyor. Daha çocuk oyun parkına girer girmez kafalar eğilmiş, sahte sosyal alemin içine çoktan dalmışız. Çocuklar daha sonra defalarca kafayı kaldırıp anne babanın onu fark etmesini istiyor ama maalesef ebeveyn kendi aleminin içinde boğulmuş gidiyor.

İnsanoğlu bazen kendisine ara sıra özeleştiri yapsa az da olsa sorunun kaynağını tespit etmiş olur. Diğer türlü inanın çok zor bir yaşantı oluyor evlilikte. Ben her zaman şunu söylüyorum Akşam eve geldiğinizde bir iki saat telefonu alın çekmeceye koyun, zaten acil olarak size ulaşmak isteyen sizi arayabilir. Lütfen iş için bakıyorum gibi durumlara başvurmayınız. Her insanın bir mahremiyet saati var, özel yaşantısı var o yüzden başkasına yalan söylemek yerine bağımlılıklardan kurtulmaya çalışın. Kendinize ait sınırlarınız olsun ki iş dışında da gerçek bir yaşam alanı edinin kendinize. Sonra bir bakmışsınız ki başınızı telefondan kaldırdığınızda etrafınızda kimse kalmamış, eşler yerine size duvarlar eşlik etmiş. Eğer bunu başaramıyorsanız ya da kendinizin farkında değilseniz bu konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.

Son olarak; saygımızı yitirmeden sevgimizi yarınlara bırakmayalım…

Özden Canbolat
   Spiker/Sosyolog/Aile Danışmanı

                                                                                                                    

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Avatar

Published

on

Continue Reading

Trending

Copyright © 2023 Adalet Medya Hukuk ve Adalet Dergisi